O autorze

Im więcej zależało wyłącznie od niego, tym wolniej sobie poczynał. Czas opracowania minuty nagrania coraz bardziej się wydłużał. Nie inaczej było z pracą redakcyjną w radiu. W trwającej 2 minuty 43 sekundy wypowiedzi o Ryszardzie Straussie dokonał 131 cięć: średnio jedno na sekundę. O długich, kontrapunktycznych dokumentach już lepiej nie mówić.

Wolność wydaje nas na pastwę samych siebie: jak narzucić swemu bezkompromisowemu Ja jakąś rozsądną granicę, kładącą kres wspinaczce ku — i tak nieosiągalnej — doskonałości? Kiedy nikt i nic z zewnątrz nie ustawia nam poprzeczki, może to okazać się zadaniem ponad siły. Czy zresztą po Gouldzie można oczekiwać rozsądku? Geoffrey Payzant pisze, że przypomina mu on „średniowiecznych rzemieślników, którzy wkładali całą duszę w cyzelowanie szczegółów na niewidocznych stronach filarów albo na tyłach stalli, gdzie nie mogło ich zobaczyć ludzkie oko — czyniąc to w przekonaniu, że ich pracę dostrzeże Bóg”.

(S. Rieger, „Glenn Gould czyli sztuka fugi”)

Parę słów o Wroubelku można także przeczytać w artykułach z tagiem Wroubelek. Nie zamierzam na razie podawać tu swoich danych personalnych ani życiorysu.

 

Reklamy